ВИЗНАЧЕННЯ ОПТИМАЛЬНОГО ЗНАЧЕННЯ ОПОРУ РЕЗИСТОРА ЗАЗЕМЛЕННЯ НЕЙТРАЛІ В МЕРЕЖАХ 20 КВ
DOI:
https://doi.org/10.31649/1997-9266-2021-158-5-96-102Ключові слова:
напруга 20 кВ, розподільна мережа, резистор, коротке замикання, нейтраль, заземленняАнотація
На сьогодні в енергосистемі України назріла об’єктивна необхідність розв’язання задач удосконалення принципів побудови топології мереж за класами напруги та видами виконання на основі науково обґрунтованих технічних рішень з використанням сучасних методів та технологій.
Досліджено оптимальне значення опору резистора заземлення нейтралі в мережах 20 кВ. Розподільні електричні мережі України напругою 6 (10) кВ входять в кінцеву ланку системи забезпечення споживачів електричною енергією. Вони перебувають у безпосередній взаємодії як зі споживачем, так і районними та магістральними електричними мережами. Тому стан та функціонування розподільних електричних мереж напругою 6 (10) кВ відчутно впливає на показники надійності, якості і ефективності роботи об’єднаної енергосистеми України. Перехід з рівня напруги 6 (10) кВ на 20 кВ актуальний та пріоритетний крок для підвищення ефективності функціонування розподільної мережі та суттєвого зменшення втрат електроенергії.
Наведено види резисторів та варіанти їх встановлення у нейтраль мережі напругою 20 кВ. Установлена залежність між опором резистора заземлення нейтралі та струмом однофазного короткого замикання, який безпосередньо впливає на види релейного захисту, а також їх кількість.
Виконано моделювання режиму роботи мережі 20 кВ, за його результатами вибране оптимальне значення опору резистора заземлення нейтралі у цій мережі, з яким досягається достатня чутливість пристроїв РЗА за найменшого струму КЗ. Для дослідження вибрано саме цей метод заземлення нейтралі, оскільки у резистивного заземлення є такі переваги: відсутність дугових перенапруг високої кратності і багатомісних ушкоджень в мережі; відсутність необхідності відключення першого однофазного замикання на землю; зменшення ймовірності ураження персоналу і сторонніх осіб у разі однофазного замикання; практично повне виключення можливості переходу однофазного замикання на землю в багатофазне; просте виконання чутливого і селективного релейного захисту від однофазного замикання на землю.
Посилання
T. Francis, Optimal neutral ground resistor rating of the medium voltage systems in power generatingstations, 2015. [Electronic resource]. Available: https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/22348972.2015.1110878 .
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. (n.d.), Підвищення енергоефективності роботи електромереж та зменшення втрат в розподільчих мережах 6(10) кВ шляхом переходу на 20 кВ. [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://www.nerc.gov.ua/web/printable.php?news=5272&lang=UA .
А. K. Osintsev, On low-resistance neutral earthling mode in 20 kV overhead and cable networks, January 2017. [Electronic resource]. Available: https://www.researchgate.net/journal/E3S-Web-of-Conferences-2267-1242 .
Abdallah R. Al-Zyoud, A. Alwadie, A. Elmitwally, and Abdallah Basheer, Effect of Neutral Grounding Methods on the Earth Fault Characteristics, 2015. [Electronic resource]. Available: https://www.piers.org/pierspublications/PIERS2015PragueProceedings02
В. В. Назаров, Заземление нейтрали. 2014. [Электронный ресурс]. Режим доступа: http://www.electrik.org/forum/index.php?act=attach&type=post&id=49438 .
ООО «Релематика», «Релейная защита сети 20 кВ: технические решения и особенности от ООО «Релематика»,» Электроэнергия, передача и распределение, № 4 (37), июль — август, 2016. [Электронный ресурс]. Режим доступа: https://relematika.ru/news/releynaya-zashchita-seti-20-kv-tekhnicheskie-resheniya-i-osobennosti/ .
М. А. Шабад, «Защита от однофазных замыканий на землю в сетях 6–35 кВ,» приложение к журналу «Энергетик». Москва: НТФ «Энергопрогресс», 2007, 64 с.
В. В. Кирик, Б. В. Циганенко, і О. С. Яндульський, Розподільні електричні мережі напругою 20 кВ та ефективність їх роботи, моногр, Київ, Україна: «КПІ ім. Ігоря Cікорського», 2018, 233 с.
##submission.downloads##
-
PDF
Завантажень: 215
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, згодні з такими умовами:
- Автори зберігають авторське право і надають журналу право першої публікації.
- Автори можуть укладати окремі, додаткові договірні угоди з неексклюзивного поширення опублікованої журналом версії статті (наприклад, розмістити її в інститутському репозиторії або опублікувати її в книзі), з визнанням її первісної публікації в цьому журналі.
- Авторам дозволяється і рекомендується розміщувати їхню роботу в Інтернеті (наприклад, в інституційних сховищах або на їхньому сайті) до і під час процесу подачі, оскільки це сприяє продуктивним обмінам, а також швидшому і ширшому цитуванню опублікованих робіт (див. вплив відкритого доступу).