ДОСЛІДЖЕННЯ ВПЛИВУ ОСНОВНИХ РЕЖИМНИХ ПАРАМЕТРІВ НА ЕКСЕРГЕТИЧНИЙ ККД КОНВЕКТИВНОЇ СУШИЛЬНОЇ УСТАНОВКИ

Автор(и)

  • О. Ю. Співак Вінницький національний технічний університет
  • Н. В. Резидент Вінницький національний технічний університет

DOI:

https://doi.org/10.31649/1997-9266-2023-166-1-35-40

Ключові слова:

сушіння, сушарка, ексергія, ексергетичний коефіцієнт корисної дії, тепловий баланс

Анотація

Запропоновано математичну модель для числового дослідження ексергетичних втрат в камерній конвективній сушильній установці та визначення впливу основних режимних параметрів під час конвективного сушіння на ексергетичний коефіцієнт корисної дії конвективної сушильної установки. Математична модель реалізована в середовищі MathCad. Як об’єкт дослідження вибрано камерну сушарку СКРР-400 періодичної дії для сушіння сільськогосподарської продукції з разовим завантаженням 400 кг.

Визначено такі складові ексергетичних втрат, які найбільше впливають на термодинамічну досконалість сушильної установки і зазначено шляхи для зменшення їхньої відносної ваги в ексергетичному балансі. Виконано числові дослідження впливу на ексергетичний коефіцієнт корисної дії сушарки таких параметрів як: температура навколишнього середовища, температура теплоносія на вході в сушильну установку, температура теплоносія на виході з сушильної установки — відпрацьованого теплоносія, температура конденсату пари в калорифері. За результатами числового експерименту встановлено, що зі зростанням початкової температури повітря корисні затрати питомої ексергії на випаровування вологи зменшуються, а зміна видатності сушарки на загальні ексергетичні втрати не впливає.

Встановлено, що енергетичний або тепловий і ексергетичний ККД сушарки суттєво відрізняються. За розрахунками ексергетичний ККД камерної сушарки, який відображає її термодинамічну досконалість не перевищує 14,5 %. Порівняння ексергетичного ККД з енергетичним або тепловим ККД сушарки СКРР-400 показало, що тепловий ККД сушарки значно вищий (50,4 % проти 14,5 %). Висунуто гіпотезу, що це викликано тим, що тепловий ККД не враховує явищ незворотності процесів тепло- і масообміну.

Встановлено, що втрати з відпрацьованим теплоносієм в ексергетичному балансі складають 8 %, а в тепловому — 33,2 %. За результатами проведеного числового експерименту показано, що підвищення ефективності сушильних установок можна досягти за рахунок вдосконалення їхніх нагрівальних пристроїв і зниження в них втрат.

Біографії авторів

О. Ю. Співак, Вінницький національний технічний університет

канд. техн. наук, доцент, доцент кафедри теплоенергетики

Н. В. Резидент, Вінницький національний технічний університет

канд. техн. наук, доцент, доцент кафедри теплоенергетики

Посилання

С. Й. Ткаченко, і О. Ю. Співак, Сушильні процеси та установки. Вінниця, Україна: ВНТУ, 2008, 98 с.

Rant Zoran, Termodinamika: knjiga za uk in prakso. Ljubljana, Slovenija: Fakulteta za strojništvo, 2000, 644 s.

Эксергетические расчеты технических систем, справ. пос., А. А. Долинский и В. М. Бродянский, Ред. Киев, Украина: Наукова думка, 1991, 361 с.

В. О. Тарасова, «Розвиток теорії та методів термоекономічного аналізу, синтезу, оптимізації інноваційних систем термотрансформації.» дис. д-ра техн. наук, 05.14.06. Харків, 2019, 410 с.

##submission.downloads##

Переглядів анотації: 56

Опубліковано

2023-02-28

Як цитувати

[1]
О. Ю. Співак і Н. В. Резидент, «ДОСЛІДЖЕННЯ ВПЛИВУ ОСНОВНИХ РЕЖИМНИХ ПАРАМЕТРІВ НА ЕКСЕРГЕТИЧНИЙ ККД КОНВЕКТИВНОЇ СУШИЛЬНОЇ УСТАНОВКИ», Вісник ВПІ, вип. 1, с. 35–40, Лют. 2023.

Номер

Розділ

Енергетика, електротехніка та електромеханіка

Метрики

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

Статті цього автора (авторів), які найбільше читають