НАВЧАЛЬНА СИСТЕМА ДЛЯ ПІДГОТОВКИ ОПЕРАТИВНОГО ПЕРСОНАЛУ ТЕС І АЕС
Ключові слова:
електрична частина, енергоблок, електрична станція, оперативний персонал, навчальна система, підсистемаАнотація
Серед існуючих навчальних систем для забезпечення необхідного рівня кваліфікації оперативного персоналу електростанцій не вистачає навчальних систем для оперативного управління електричною частиною енергоблоків теплових та атомних електростанцій.
Розроблена система навчання для підготовки оперативного персоналу теплових та атомних електростанцій реалізована на персональному комп'ютері. Вона включає в себе підсистему управління, контролю та сигналізації, технологічну підсистему та підсистему навчання. Режими самонавчання, демонстрації та контролю знань реалізуються в підсистемі навчання. Режим контролю передбачає виконання вправи за заданим сценарієм. Час вправи обмежений. Кількість помилок також обмежена. Є можливість звернутися за допомогою до системи навчання.
Розглянуто особливості оцінювання системою навчання знань оперативного персоналу електричної частини енергоблока електростанції. Алгоритм оцінювання знань забезпечує контроль дій, які не передбачені сценарієм, багаторазово виконуваних дій, а також дій, які приводять до спрацьовування релейного захисту.
Навчання закінчується протоколом, який дає загальну оцінку та результати виконаної вправи, а саме список правильно виконаних дій, не виконаних дій, вказує на отримані та втрачені бали для кожної дії, втрачені бали за користування допомогою тощо.
Запропонована система навчання дозволяє об’єктивно оцінити навички та знання оперативного персоналу електричної частини енергоблока теплових та атомних електростанцій. Розроблена система навчання дозволяє підвищити якість підготовки операторів енергоблоків.
Посилання
C. И. Магид, и В. И. Беляев, «Надежность человеко-машинных систем в электроэнергетике и технические средства подготовки оперативного персонала электрических станций и сетей,» Энергосбережение и водоподготовка, № 4,
c 57-65, 2002.
АСОТ АТ «ЛьвовОРГРЭС» [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://www.asot.com.ua/System_tren.asp/ .
ЗАО «Тренажеры для электростанций» [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://fpps.ru/simulators/ .
П. М. Баран, В. П. Кідиба, та Я. Д. Пришляк, «Спеціалізована система навчання оперативного персоналу елект-ричних станцій,» Вісник Національного університету «Львівська політехніка», № 597: Електроенергетичні та елект-ромеханічні системи, c. 30-33, 2007.
П. М. Баран, В. П. Кідиба, Я. Д. Пришляк, та М. І. Дембіцький, «Комп’ютерний симулятор управління електрич-ною частиною енергоблока ТЕС,» Вісник Національного університету «Львівська політехніка» № 934: Електроенерге-тичні та електромеханічні системи, c. 3-7, 2015.
В. П. Кідиба, Я. Д. Пришляк, «Контроль знань оперативного персоналу автоматизованою системою навчання,» Вісник Національного університету «Львівська політехніка», № 654: Електроенергетичні та електромеханічні системи, c. 93-96, 2009.
##submission.downloads##
-
PDF
Завантажень: 120
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, згодні з такими умовами:
- Автори зберігають авторське право і надають журналу право першої публікації.
- Автори можуть укладати окремі, додаткові договірні угоди з неексклюзивного поширення опублікованої журналом версії статті (наприклад, розмістити її в інститутському репозиторії або опублікувати її в книзі), з визнанням її первісної публікації в цьому журналі.
- Авторам дозволяється і рекомендується розміщувати їхню роботу в Інтернеті (наприклад, в інституційних сховищах або на їхньому сайті) до і під час процесу подачі, оскільки це сприяє продуктивним обмінам, а також швидшому і ширшому цитуванню опублікованих робіт (див. вплив відкритого доступу).