ТЕСТУВАННЯ ВЕБ-РЕСУРСІВ НА ІНКЛЮЗИВНІСТЬ: АУДИТ ДЛЯ РЕІНЖИНІРИНГУ
DOI:
https://doi.org/10.31649/1997-9266-2022-162-3-60-66Ключові слова:
веб-доступність веб-сайтів, модернізація дизайн-коду, користувачі інтернет-простору з фізичними вадамиАнотація
Запропоновано тестування на інклюзивність веб-сайтів для користувачів із порушенням зору та слуху, які застосовують спеціалізовані програми та пристрої для зчитування або відповідного представлення інформації на веб-ресурсах. Проаналізовано вимоги в європейських країнах та на Україні щодо створення інформаційних веб-порталів з урахуванням доступності цих ресурсів для людей з інвалідністю. Наведені аспекти основних документів, визнаних на міжнародному рівні, що обумовлюють стандарти та рекомендації доступності веб-сайтів для людей з обмеженими можливостями. Згідно з затвердженими вітчизняними вимогами на створення або модернізацію офіційних сайтів сформульовані основні критерії, за якими побудовано сценарій тестування. На прикладі існуючих регіональних веб-ресурсів проведена перевірка практичної аплікації цього сценарію. Результати тестування чотирьох веб-сайтів на інклюзивність зведені в порівняльну таблицю, для кожного з веб-сайтів сформульовані конкретні рекомендації щодо можливого реінжинірінгу дизайн-коду. Показана доцільність застосування запропонованого тестування для попередньої комплексної оцінки обсягу реінжинірингу або модернізації веб-сайту за основними параметрами дизайну та функціоналу з метою підвищення рівня інклюзивності. Визначені головні переваги проведеного тестування: можливість замовнику веб-сайту або пересічному користувачу інтернет-простору перевіряти веб-ресурси на доступність з мінімальними технічними, часовими та фінансовими витратами. Зроблено висновок, що проведення тестування веб-ресурсів на відповідність основним сучасним вимогам інклюзивності сприяє розширенню та удосконаленню його функціоналу, тобто визначає напрями реінжинірингу на етапі підтримки веб-сайту або доповнення use case складових на етапі розробки для підвищення якості вихідного продукту.
Посилання
А. О. Різуненко, Теорія та практика цифрової обробки зображень. Полтава, Україна: РВВ ПУСКУ, 2009, 195 с.
И. Суворова, «Инструкция: как сделать сайт доступным для людей с ограниченными возможностями,» Теплица социальных технологий: веб-сайт, 2021. [Электронный ресурс]. Режим доступа: https://te-st.ru/2021/03/11/accessibility/. Дата звернення: Лют. 01, 2022.
Peter Budnick, New International Ergonomics Standards Address Visual and Auditory Design, 2011. [Online]. Available: https://ergoweb.com/new-international-ergonomics-standards-address-visual-and-auditory-design. Accessed on: March 01, 2022.
О. Шинкарук, Є. Імас, Л. Денисова, і В. Костюкевич, «Вплив інформаційно-комунікативних технологій на фізичне та психічне здоров’я людини,» Фізичне виховання, спорт і культура здоров’я у сучасному суспільстві, № 2 (42), c. 13-24, 2018.
Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) 2.0, 2011. [Online]. Available: https://www.w3.org/TR/WCAG20/. Accessed on: January 05, 2022.
Кабінет Міністрів України. (2019, лип. 11). Робоча нарада щодо впровадження дизайн-коду для створення офіційних вебсайтів органів виконавчої влади [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://tsdea.archives.gov.ua/ua/робоча-нарада-щодо-впровадження-диза .
Кабінет Міністрів України. (2002, січ. 04). Постанова № 3, Про Порядок оприлюднення у мережі Інтернет інформації про діяльність органів виконавчої влади. [Електронний ресурс]. Режим доступу:
http://comin.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=110618&cat_id=112508 .
В. Ю. Клим, Ю. С. Тарасенко, і Д. В. Лєсна, «Тестування інформаційних систем на декларовану веб-доступність,» на Міжнар. наук. конф. Інноваційні технології, моделі управління кібербезпекою ITMK-2022, Дніпро, 2022, с. 34-35.
Accessible Brand Colors, 2021. [Online]. Available: https://abc.useallfive.com. 2011. Accessed on: January 10, 2022.
Tools for Web Developers, 2021. [Online]. Available: https://developers.google.com/web/tools/lighthouse . https://abc.useallfive.com . Accessed on: January 10, 2022.
##submission.downloads##
-
PDF
Завантажень: 303
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, згодні з такими умовами:
- Автори зберігають авторське право і надають журналу право першої публікації.
- Автори можуть укладати окремі, додаткові договірні угоди з неексклюзивного поширення опублікованої журналом версії статті (наприклад, розмістити її в інститутському репозиторії або опублікувати її в книзі), з визнанням її первісної публікації в цьому журналі.
- Авторам дозволяється і рекомендується розміщувати їхню роботу в Інтернеті (наприклад, в інституційних сховищах або на їхньому сайті) до і під час процесу подачі, оскільки це сприяє продуктивним обмінам, а також швидшому і ширшому цитуванню опублікованих робіт (див. вплив відкритого доступу).