ПОРІВНЯЛЬНИЙ АНАЛІЗ РЕЗУЛЬТАТІВ ВИЗНАЧЕННЯ ПРИПУСКІВ ЗА НОРМАТИВАМИ ТА ЗА РОЗРАХУНКОВО-АНАЛІТИЧНИМ МЕТОДОМ З ВИКОРИСТАННЯМ РОЗМІРНОГО АНАЛІЗУ ТЕХНОЛОГІЧНИХ ПРОЦЕСІВ

Автор(и)

  • О. В. Дерібо Вінницький національний технічний університет
  • С. В. Репінський Вінницький національний технічний університет
  • К. С. Коваленко Вінницький національний технічний університет

DOI:

https://doi.org/10.31649/1997-9266-2022-165-6-69-74

Ключові слова:

механічна обробка, визначення припусків, нормативний метод, розрахунково-аналітичний метод, розмірний аналіз технологічних процесів

Анотація

Виконано порівняльний аналіз результатів визначення загального припуску за нормативами і припуску, визначеного за допомогою розрахунково-аналітичного методу на прикладі обробки розточуванням головного отвору в заготовці корпусної деталі. Дослідження виконувались на прикладі технологічного процесу механічної обробки заготовки деталі типу «Корпус». Розглянуто визначення технологічних розмірів і розмірів вихідної заготовки, а також проміжних припусків і загального припуску на усі переходи обробки (розточуванням) одного з головних отворів. Вважалось, що вихідною заготовкою є виливок в оболонкові форми. Для визначення однієї із складових мінімального припуску, а саме просторових відхилень поверхні отвору відносно технологічних баз, використано апарат розмірного аналізу технологічного процесу, який враховує конкретні умови виконання цього процесу, зокрема особливості схеми базування на першій операції.

Порівняння величини загального мінімального припуску, визначеного з використанням розрахунково-аналітичного методу, з величиною загального припуску, визначеного за нормативними таблицями, показав, що розрахований припуск майже на 30 % перевищує нормативний, причому найсуттєвіший вплив на величину розрахованого загального припуску чинить величина просторового відхилення осі отвору у вихідній заготовці відносно технологічних баз. Отже, якщо на першій операції технологіч­ного процесу розв’язується задача забезпечення розмірного зв’язку між оброблюваними та необроблюваними поверхнями, то припуску, визначеного за нормативами, під час обробки партії заготовок на настроєному верстаті може не вистачити для забезпечення необхідної якості поверхні деталі. Тому у цьому випадку для визначення, як проміжних припусків, так і загального припуску потрібно використати розрахунково-аналітичний метод.

Біографії авторів

О. В. Дерібо, Вінницький національний технічний університет

канд. техн. наук, доцент, професор кафедри технологій та автоматизації машинобудування

С. В. Репінський, Вінницький національний технічний університет

канд. техн. наук, доцент, доцент кафедри технологій та автоматизації машинобудування

К. С. Коваленко, Вінницький національний технічний університет

студентка факультету машинобудування та транспорту

Посилання

В. М. Кован, и др., Корсаков В. С., Ред., Основы технологии машиностроения, М.: Машиностроение, 1977, 416 с.

В. Б. Борисов, и др., А. Г. Косилова, Р. К. Мещеряков, Ред., Справочник технолога-машиностроителя, в 2 т, т. 1. М.: Машиностроение, 1985, 656 с.

О. В. Дерібо, Основи технології машинобудування. Частина 2, навч. посіб. Вінниця: ВНТУ, 2015, 116 с.

О. В. Дерібо, Ж. П. Дусанюк, і С. І. Сухоруков, Основи технології машинобудування. Частина 2, практикум. Вінниця: ВНТУ, 2015, 116 с.

В. В. Бабук, и др., В. В. Бабук, Ред. Проектирование технологических процессов механической обработки в машиностроении, Минск: Вышэйшая школа, 1987, 255 с.

О. В. Дерібо, Ж. П. Дусанюк, С. В. Репінський, і Д. А. Боровський, «Вплив схеми базування на першій операції на величину припуску для розточування отворів в корпусних деталях на настроєних верстатах,» Вісник Вінницького політехнічного інституту, № 6, с. 95-103, 2018.

О. В. Дерібо, Ж. П. Дусанюк, і Т. М. Горук, «Застосування розмірного аналізу у визначенні мінімального проміжного припуску на механічну обробку отворів у корпусних деталях,» Вісник Вінницького політехнічного інституту, № 4, с. 77-80, 2009.

В. Д. Рудь, О. О. Герасимчук, і Т. П. Маркова, Розмірно-точнісний аналіз конструкцій та технологій. Луцьк: ЛДТУ, 2008, 344 с.

В. Д. Мягков, М. А. Палей, А. Б. Романов, и В. А. Брагинский, Допуски и посадки, справ. в 2-х ч. Л.: Машиностроение, ч. 2, 1983, 448 с.

«Отливки из металлов и сплавов. Допуски размеров, массы и припуски на механическую обработку,» ГОСТ 26645-85. Введ. 1987.07.01. М.: Изд-во стандартов, 1987, 53 с.

##submission.downloads##

Переглядів анотації: 14

Опубліковано

2022-12-30

Як цитувати

[1]
О. В. Дерібо, С. В. Репінський, і К. С. Коваленко, «ПОРІВНЯЛЬНИЙ АНАЛІЗ РЕЗУЛЬТАТІВ ВИЗНАЧЕННЯ ПРИПУСКІВ ЗА НОРМАТИВАМИ ТА ЗА РОЗРАХУНКОВО-АНАЛІТИЧНИМ МЕТОДОМ З ВИКОРИСТАННЯМ РОЗМІРНОГО АНАЛІЗУ ТЕХНОЛОГІЧНИХ ПРОЦЕСІВ», Вісник ВПІ, вип. 6, с. 69–74, Груд. 2022.

Номер

Розділ

Машинобудування і транспорт

Метрики

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

Статті цього автора (авторів), які найбільше читають

1 2 3 > >>