ВПЛИВ КОЛИВАНЬ ПОДАЧІ ШЕСТЕРЕННОГО НАСОСА НА ДИНАМІЧНІ ПРОЦЕСИ В ГІДРОПРИВОДІ З ДОВГОЮ НАПІРНОЮ ГІДРОЛІНІЄЮ
DOI:
https://doi.org/10.31649/1997-9266-2022-164-5-86-91Ключові слова:
гідропривод, довга напірна гідролінія, шестеренний насос, пульсації подачі, динамічні процеси, резонанс, вплив параметрівАнотація
Відомо, що шестеренні гідравлічні насоси характеризуються значними пульсаціями подачі, які можуть досягати 30 % від її середньої величини. Пульсації подачі за певних умов спричиняє коливання тиску в напірних гідролініях і гідроагрегатах, що є негативним явищем, оскільки зменшує ресурс їхньої роботи. За використання методу імітаційного моделювання в середовищі MATLAB Simulink проведено дослідження гідроприводу поступального руху з шестеренним насосом і довгою напірною гідролінією для виявлення впливу параметрів приводу на характер динамічних процесів, спричинених різкою зміною подачі і коливальними змінами (пульсаціями) подачі насоса щодо можливості виникнення резонансних явищ у напірній гідролінії і у приводі в цілому. Досліджено вплив довжини і діаметра трубопроводу напірної гідролінії, а також приведеного модуля пружності напірної гідролінії на частоту і амплітуду резонансних коливань. Дослідження виконувались в достатньо широкому діапазоні частот обертання приводного вала шестеренного насоса. Це відповідає реальним умовам експлуатації мобільних машин, у яких насос гідросистеми під’єднаний до вала відбору потужності двигуна внутрішнього згоряння.
В результаті досліджень встановлено, що помітні резонансні явища відбуваються на відносно невеликих частотах обертання вала насоса. Встановлено також, що збільшення довжини напірної гідролінії, зменшення діаметра трубопроводу і приведеного модуля пружності знижують частоту резонансних коливань. Зі збільшенням довжини напірної гідролінії і приведеного модуля пружності амплітуда резонансних коливань збільшується, а зі зменшенням діаметра трубопроводу — зменшується.
Посилання
Д. Н. Попов, Нестационарные гидромеханические процессы. М.: Машиностроение, 1982, 240 с.
Т. М. Башта, Объемные насосы и гидравлические двигатели гидросистем. М.: Машиностроение, 1974, 606 с.
О. В. Дерібо, Ж. П. Дусанюк, С. В. Репінський, «Вплив коливань подачі насоса на динамічні процеси в гідроприводі мобільної машини з довгою напірною гідролінією,» Матеріали І Міжнародної науково-технічної конференції «Перспективи розвитку машинобудування та транспорту – 2019», Вінниця, 13-15 травня 2019 р. Вінниця, Україна: ВНТУ, 2019, 288 с.
Л. М. Тарко, Переходные процессы в гидравлических механизмах, М.: Машиностроение, 1973, 163 с.
Ж. П. Дусанюк, «Волновые процессы в гидросистемах с нелинейными упругими свойствами трубопровода.» дис. канд. техн. наук, 05.02.03. Винница, 1989, 250 с.
Ж. П. Дусанюк, та ін., «Математична модель для імітаційного дослідження в середовищі MATLAB Simulink гідравлічного приводу поступального руху з довгою напірною гідролінією,» Вісник Вінницького політехнічного інституту, № 3, с. 108-115, 2016.
##submission.downloads##
-
PDF
Завантажень: 48
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, згодні з такими умовами:
- Автори зберігають авторське право і надають журналу право першої публікації.
- Автори можуть укладати окремі, додаткові договірні угоди з неексклюзивного поширення опублікованої журналом версії статті (наприклад, розмістити її в інститутському репозиторії або опублікувати її в книзі), з визнанням її первісної публікації в цьому журналі.
- Авторам дозволяється і рекомендується розміщувати їхню роботу в Інтернеті (наприклад, в інституційних сховищах або на їхньому сайті) до і під час процесу подачі, так як це може привести до продуктивних обмінів, а також скорішого і ширшого цитування опублікованих робіт (див. вплив відкритого доступу).