ВИЗНАЧЕННЯ ОПТИМАЛЬНОГО ВАРІАНТА ВИКОРИСТАННЯ КНИГИ НА ОСНОВІ ЛІНІЙНОГО ЗГОРТАННЯ КРИТЕРІЇВ
DOI:
https://doi.org/10.31649/1997-9266-2023-168-3-72-76Ключові слова:
рівень використання книги, альтернатива, лінійне згортання критеріїв, фактор, множина Парето, багатокритеріальна оцінка корисностіАнотація
Розглянуто особливості використання книжкової продукції після виходу у світ, зокрема наведено множину факторів впливу на рівень використання книги з найвищою пріоритетністю: місце проживання; наявність (доступність) літератури; сім’я (роль сім’ї); контент, тематика книги. Вибір факторів із загальної множини здійснено за принципом Парето, згідно з яким беруться до уваги лише найпріоритетніші фактори, а фактори з суттєво нижчими показниками відкидаються. За допомогою графіка продемонстровано відмінність вагових значень виокремлених факторів.
Задано три альтернативні варіанти формування рівня використання книги. Оцінено міру важливості кожного фактора за трьома альтернативами. Для зручності, отримані дані продемонстровані у табличному вигляді. Сформовано матрицю попарних порівнянь факторів множини Парето. Для цього використано шкалу відносної важливості об’єктів за Сааті, що дозволяє експерту зіставляти міру переваги між факторами за допомогою визначених чисел. Одиниця вказує на рівноцінність об’єктів, а дев’ятка на абсолютну перевагу одного фактора над іншим. Решта значень є проміжними. Внаслідок опрацювання матриці попарних порівнянь встановлено та нормалізовано компоненти головного власного вектора, що є ваговими значеннями факторів множини Парето щодо трьох запроєктованих альтернатив. Також визначено критерії нормалізації: максимальне власне значення голов ного власного вектора матриці попарних порівнянь, індекс узгодженості, відношення узгодженості. Критерії нормалізації знаходяться в межах норми, що свідчить про адекватність розв’язку задачі.
Здійснено порівняння альтернатив для кожного фактора. Обчислено критерії нормалізації та функ ції корисності. Сформовано багатокритеріальні оцінки корисності для трьох запроєктованих альтернатив. За максимальним значенням оцінки корисності вибрано найкращу альтернативу формування рівня використання книжкової продукції.
Посилання
R. Chymkowski, and Z. Zasacka, Stan czytelnictwa książek w Polsce w pierwszym kwartale 2022 roku. Wstępne wyniki. [Electronic resource]. Available: https://www.bn.org.pl/download/document/1650570549.pdf .
І. Волосевич, i А. Шуренкова, «Читання в контексті медіаспоживання та життєконструювання,» Звіт за результатами всеукраїнського соціологічного дослідження. [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://drive.google.com/file/d/11XJXtvL0EMMbrczDgPZasz9MGs3950_e/view .
S. S. McKool, “Factors that influence the decision to read: An investigation of fifth grade students' out-of-school reading habits,” Reading improvement, no. 44 (3), pp. 111-132, 2007.
В. М. Сеньківський, І. В. Піх, А. В. Кудряшова, Н. Є. Сеньківська, і І. В. Калиній, «Оптимізація моделі факторів читацького попиту на книгу,» Поліграфія і видавнича справа, № 1 (81), с. 11-20, 2021.
А. В. Кудряшова, «Аналіз факторів впливу на рівень читацького попиту. Комп’ютерні ігри та мультимедіа як інноваційний підхід до комунікації,» в Матеріалах ІІ Всеукраїнської науково-технічної конференції молодих вчених, аспірантів та студентів. Одеса, 29-30 вересня 2022 року. Одеса, Видавництво ОНТУ, 2022, с. 70-73.
В. М. Сеньківський, і А. В. Кудряшова, Моделі інформаційної технології проєктування післядрукарських процесів, моногр. Львів: УАД, 2022, 204 с.
А. В. Кудряшова, «Багатофакторний вибір альтернативних варіантів проєктування післядрукарських процесів на основі лінійного згортання критеріїв,» Поліграфія і видавнича справа, № 2 (78), с. 45-50, 2019.
І. В. Гілета, В. М. Сеньківський, О. В. Мельников, «Імітаційне моделювання в системному аналізі методом бінарних порівнянь. [Комп’ютерна програма],» Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № 41832. Україна. Зареєстровано 17.01.2012.
##submission.downloads##
-
PDF
Завантажень: 72
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, згодні з такими умовами:
- Автори зберігають авторське право і надають журналу право першої публікації.
- Автори можуть укладати окремі, додаткові договірні угоди з неексклюзивного поширення опублікованої журналом версії статті (наприклад, розмістити її в інститутському репозиторії або опублікувати її в книзі), з визнанням її первісної публікації в цьому журналі.
- Авторам дозволяється і рекомендується розміщувати їхню роботу в Інтернеті (наприклад, в інституційних сховищах або на їхньому сайті) до і під час процесу подачі, оскільки це сприяє продуктивним обмінам, а також швидшому і ширшому цитуванню опублікованих робіт (див. вплив відкритого доступу).