МОНІТОРИНГ КОАГУЛЯЦІЙНОГО ОЧИЩЕННЯ СТІЧНИХ ВОД ПРОЦЕСІВ МЕТАЛУРГІЙНОГО ВИРОБНИЦТВА

Автор(и)

  • А. М. Ялова Криворізький національний університет
  • Н. В. Бондар Криворізький національний університет

DOI:

https://doi.org/10.31649/1997-9266-2024-173-2-33-38

Ключові слова:

стічна вода, аналіз, коагуляція, відбори, очищення, забруднення

Анотація

В останні роки проблема стічних вод від металургійних підприємств набуває все більшої гостроти та актуальності у всьому світі, зокрема і в Україні. У процесі проведення виробничої діяльності сучасне металургійне підприємство споживає чималу кількість води, більша частина якої в результаті стає забрудненою різними речовинами. У разі попадання їх в навколишнє середовище екології завдається величезна та непоправна шкода, і тому стічні води підлягають обов’язковому очищенню. Щоби забезпечити очищення, необхідно використати спеціальне обладнання та технологічні комплекси, за допомогою яких досягаються встановлені нормативи забруднення стоків, визначені у відповідних документах. Основною метою роботи є оцінка ефективності титанвмісних коагулянтів у процесах очищення вод високотемпературних металургійних процесів від зважених речовин. Вибір об’єкта обумовлений величезними обсягами утворення стічних вод та високим ступенем їхнього забруднення. Джерелом багатьох екологічних проблем, пов’язаних з утилізацією стічних вод є металургійні підприємства. Технологічні процеси виробництва практично всіх напрямів металургії припускають утворення стоків, забруднених різними речовинами. На сьогодні промислове забруднення стічних вод є однією з найсуттєвіших загроз екологічному стану довкілля. Антропогенні фактори забруднення стічних вод досить різноманітні і призводять до наявності в них механічних, хімічних та біологічних домішок, зазвичай, вони містяться в стоках комплексно, в різних концентраціях, що суттєво ускладнює вирішення проблеми очищення стічних вод. Промислові підприємства, згідно з чинним законодавством, повинні обов’язково використовувати очисні споруди, що дозволяють нейтралізувати негативний вплив стоків. Ця вимога, на жаль, далеко не завжди виконується у повному обсязі. В рамках роботи проведено оцінку можливості реагентного очищення пластових стічних вод з використанням традиційних (оксихлорид алюмінію) та інноваційних (комплексних титанвмісних) коагулянтів. Встановлено, що домішка сполук титану дозволяє майже у 2 рази знизити ефективну дозу оксихлориду, з незначною втратою ефективності очищення (трохи більше 5 %).

Біографії авторів

А. М. Ялова, Криворізький національний університет

канд. техн. наук, доцент кафедри теплоенергетики

Н. В. Бондар, Криворізький національний університет

старший викладач кафедри теплоенергетики

Посилання

Правила охорони поверхневих вод від забруднення зворотними водами, Постанова Кабінету Міністрів України № 465 від 25.03.1999 р.

Л. A. Кульский, В. Ф. Накорчевская, В. А. Слипченко, Активная кремнекислота и проблема качества воды. Киев, Украина: Наук. думка, 1969, 235 с.

ВВР, Водний кодекс України (зі змінами та доповненнями, внесеними Законом України від 7 грудня 2000 р. № 2120-ІІІ), 2001, № 2-3, Ст. 1.

Український науковий центр охорони вод, КНД 211.0.009-94 Охорона навколишнього природного середовища та раціональне використання природних ресурсів. Гідросфера. Відбір проб для визначення складу і властивостей стічних та технологічних вод. Основні положення. [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://online.budstandart.com/ua/catalog/doc-page.html?id_doc=53448 .

Український науковий центр охорони вод, КНД 211.1.2.008-94 Гідросфера. Правила контролю складу і властивостей стічних та технологічних вод.

##submission.downloads##

Переглядів анотації: 245

Опубліковано

2024-04-30

Як цитувати

[1]
А. М. Ялова і Н. В. Бондар, «МОНІТОРИНГ КОАГУЛЯЦІЙНОГО ОЧИЩЕННЯ СТІЧНИХ ВОД ПРОЦЕСІВ МЕТАЛУРГІЙНОГО ВИРОБНИЦТВА», Вісник ВПІ, вип. 2, с. 33–38, Квіт. 2024.

Номер

Розділ

Екологія та екологічна безпека

Метрики

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.