МОНІТОРИНГ КОАГУЛЯЦІЙНОГО ОЧИЩЕННЯ СТІЧНИХ ВОД ПРОЦЕСІВ МЕТАЛУРГІЙНОГО ВИРОБНИЦТВА
DOI:
https://doi.org/10.31649/1997-9266-2024-173-2-33-38Ключові слова:
стічна вода, аналіз, коагуляція, відбори, очищення, забрудненняАнотація
В останні роки проблема стічних вод від металургійних підприємств набуває все більшої гостроти та актуальності у всьому світі, зокрема і в Україні. У процесі проведення виробничої діяльності сучасне металургійне підприємство споживає чималу кількість води, більша частина якої в результаті стає забрудненою різними речовинами. У разі попадання їх в навколишнє середовище екології завдається величезна та непоправна шкода, і тому стічні води підлягають обов’язковому очищенню. Щоби забезпечити очищення, необхідно використати спеціальне обладнання та технологічні комплекси, за допомогою яких досягаються встановлені нормативи забруднення стоків, визначені у відповідних документах. Основною метою роботи є оцінка ефективності титанвмісних коагулянтів у процесах очищення вод високотемпературних металургійних процесів від зважених речовин. Вибір об’єкта обумовлений величезними обсягами утворення стічних вод та високим ступенем їхнього забруднення. Джерелом багатьох екологічних проблем, пов’язаних з утилізацією стічних вод є металургійні підприємства. Технологічні процеси виробництва практично всіх напрямів металургії припускають утворення стоків, забруднених різними речовинами. На сьогодні промислове забруднення стічних вод є однією з найсуттєвіших загроз екологічному стану довкілля. Антропогенні фактори забруднення стічних вод досить різноманітні і призводять до наявності в них механічних, хімічних та біологічних домішок, зазвичай, вони містяться в стоках комплексно, в різних концентраціях, що суттєво ускладнює вирішення проблеми очищення стічних вод. Промислові підприємства, згідно з чинним законодавством, повинні обов’язково використовувати очисні споруди, що дозволяють нейтралізувати негативний вплив стоків. Ця вимога, на жаль, далеко не завжди виконується у повному обсязі. В рамках роботи проведено оцінку можливості реагентного очищення пластових стічних вод з використанням традиційних (оксихлорид алюмінію) та інноваційних (комплексних титанвмісних) коагулянтів. Встановлено, що домішка сполук титану дозволяє майже у 2 рази знизити ефективну дозу оксихлориду, з незначною втратою ефективності очищення (трохи більше 5 %).
Посилання
Правила охорони поверхневих вод від забруднення зворотними водами, Постанова Кабінету Міністрів України № 465 від 25.03.1999 р.
Л. A. Кульский, В. Ф. Накорчевская, В. А. Слипченко, Активная кремнекислота и проблема качества воды. Киев, Украина: Наук. думка, 1969, 235 с.
ВВР, Водний кодекс України (зі змінами та доповненнями, внесеними Законом України від 7 грудня 2000 р. № 2120-ІІІ), 2001, № 2-3, Ст. 1.
Український науковий центр охорони вод, КНД 211.0.009-94 Охорона навколишнього природного середовища та раціональне використання природних ресурсів. Гідросфера. Відбір проб для визначення складу і властивостей стічних та технологічних вод. Основні положення. [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://online.budstandart.com/ua/catalog/doc-page.html?id_doc=53448 .
Український науковий центр охорони вод, КНД 211.1.2.008-94 Гідросфера. Правила контролю складу і властивостей стічних та технологічних вод.
##submission.downloads##
-
PDF
Завантажень: 29
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, згодні з такими умовами:
- Автори зберігають авторське право і надають журналу право першої публікації.
- Автори можуть укладати окремі, додаткові договірні угоди з неексклюзивного поширення опублікованої журналом версії статті (наприклад, розмістити її в інститутському репозиторії або опублікувати її в книзі), з визнанням її первісної публікації в цьому журналі.
- Авторам дозволяється і рекомендується розміщувати їхню роботу в Інтернеті (наприклад, в інституційних сховищах або на їхньому сайті) до і під час процесу подачі, оскільки це сприяє продуктивним обмінам, а також швидшому і ширшому цитуванню опублікованих робіт (див. вплив відкритого доступу).