ОСОБЛИВОСТІ ТЕХНІКО-ЕКОНОМІЧНОГО ПОРІВНЯННЯ ПРОЄКТІВ ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ З УРАХУВАННЯМ ПЕРСПЕКТИВИ ВПРОВАДЖЕННЯ РОЗОСЕРЕДЖЕНИХ ДЖЕРЕЛ ЕНЕРГІЇ
DOI:
https://doi.org/10.31649/1997-9266-2020-153-6-47-56Ключові слова:
розподільні трансформатори, розосереджене генерування, дисконтовані витрати, невизначеність інформаціїАнотація
Розглядається типова для проєктування систем електропостачання задача вибору оптимального значення номінальної потужності розподільних трансформаторів. Традиційним підходом у цьому випадку є використання інструменту техніко-економічного порівняння низки альтернативних варіантів. Показано, що для розв’язання цієї задачі, з огляду на досить тривалий горизонт планування, необхідне врахування невизначеності інформації, принаймні, відносно таких факторів, як динаміка зміни вартості електроенергії, значення навантаження, експлуатаційних витрат. У сучасних умовах важливим аспектом цієї задачі є також врахування загальної стратегії розвитку електроенергетики. У першу чергу це стосується таких питань, як обсяг і темпи впровадження розосередженого генерування, систем акумулювання електроенергії, електромобілів. Проаналізовано можливість безпосереднього порівняння значень дисконтованих витрат відповідних кожному з альтернативних варіантів за інтервального завдання вищеперерахованих та низки інших факторів, шляхом використання інтервального аналізу. При цьому розглядалася як традиційна інтервальна арифметика, так і узагальнена інтервальна арифметика Хансена. Показано, що рівень невизначеності інтервальних оцінок дисконтованих витрат, особливо для горизонтів планування понад 5 років, не дають змоги здійснити обґрунтоване ранжування альтернатив.
Обґрунтовано, що ефективнішим для цієї мети підходом є застосування апарату теорії ігор. Проведено серію експериментальних розрахунків, в яких враховувалися як невизначеність інформації, так і низка різних сценаріїв розвитку енергетики. Показано, що як тривалість розрахункового періоду, так і врахування зазначених факторів принципово впливають на обґрунтування оптимальної номінальної потужності розподільних трансформаторів у проєктуванні систем електропостачання.
Посилання
Відокремлений підрозділ «Науково-технічний центр електроенергетики» Державного підприємства «Національна енергетична компанія Укренерго» (2018 р., січ. 30) СОУ-Н МЕВ 45.2-37471933-44:2011, «Укрупнені показники вартості будівництва підстанцій напругою від 6 кВ до 150 кВ та ліній електропередавання напругою від 0,38 кВ до 150 кВ». URL: http://online.budstandart.com/ua/catalog/doc-page.html?id_doc=29935 .
Трансформаторы силовые масляные ТМ 400 кВ•А. URL: https://prom.ua/p5737141-transformatory-silovye-maslyannye.html
Панели распределительных щитов серии ЩО-90-2104 У3. URL: https://prom.ua/p685461842-paneli-raspredelitelnyh-schitov.html.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (2018 р., груд. 14), Постанова № 1906 «Про затвердження прогнозованої оптової ринкової ціни на 2019 рік». URL: www.nerc.gov.ua/index.php?id=37192.
Тарифи на послуги з розподілу електричної енергії, що діють з 01 січня 2019 року. URL: www.nerc.gov.ua/index.php?id=37481.
P. Sevastianov, Р. Róg, and K. Karczewski, “A Probabilistic approach to fuzzy and crisp interval ordering task,” Task Quarterly, vol. 7, no. 1, pp. 147-156, 2003.
В. А. Попов, Е. С Ярмолюк, і Саїд Банузаде Сахрагард, «Особливості застосування інтервального аналізу під час вибору оптимальних варіантів,» Вісник Вінницького політехнічного інституту, № 1, с. 171-174, 2012.
Ю. Б. Гермейер, Игры с непротивоположными интересами. Москва: Наука, 1976, 328 с.
И. М. Соболь, и И. Р. Статников, «ЛП-поиск в задачах оптимального конструирования,» Проблемы случайного поиска, № 1, с. 117-135, 1972.
И. М. Соболь, и Ю. Л. Левитан, Получение точек, равномерно расположенных в многомерном кубе. Москва, 1976. 37 с. (Препринт/Институт прикладной математики АН СССР, № 40).
С. Карлин, Математические методы в теории игр, программировании, экономике. Москва: Мир, 1964, 837 с.
В. Б. Павлов, В. О. Новський, В. А. Попов, і С. О. Палачов, «Особливості застосування зарядних станцій електромобілів у міських електричних мережах,» Технічна електродинаміка, № 6, с. 78-80, 2018.
##submission.downloads##
-
PDF
Завантажень: 144
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, згодні з такими умовами:
- Автори зберігають авторське право і надають журналу право першої публікації.
- Автори можуть укладати окремі, додаткові договірні угоди з неексклюзивного поширення опублікованої журналом версії статті (наприклад, розмістити її в інститутському репозиторії або опублікувати її в книзі), з визнанням її первісної публікації в цьому журналі.
- Авторам дозволяється і рекомендується розміщувати їхню роботу в Інтернеті (наприклад, в інституційних сховищах або на їхньому сайті) до і під час процесу подачі, оскільки це сприяє продуктивним обмінам, а також швидшому і ширшому цитуванню опублікованих робіт (див. вплив відкритого доступу).