ВПЛИВ ХАОТИЧНОЇ ЗМІНИ ШВИДКОСТІ ПОТОКУ НАФТОПРОДУКТІВ НА ТОЧНІСТЬ ВИМІРЮВАННЯ ВИТРАТОМІРУ КОРІОЛІСА
DOI:
https://doi.org/10.31649/1997-9266-2021-154-1-14-20Ключові слова:
витратомір Коріоліса, автоматизована система наливу, точність, швидкість потокуАнотація
На нафтобазах для відпуску нафтопродуктів використовуються сучасні автоматизовані системи наливу. Основним фізичними величинами для обліку відпуску нафтопродуктів є маса, об’єм, густина та температура. Існує велика кількість методів та засобів, так званих витратомірів, для вимірювання цих фізичних величин. Одним з найрозповсюдженіших, універсальних та точних є витратомір маси потоку рідини, котрий побудований на принципі коріолісових сил, оскільки вимірювання маси є прямим. Однак, використання витратомірів Коріоліса для вимірювання потоку нафтопродуктів має низку факторів, що можуть впливати на точність вимірювання маси та густини потоку. Такими факторами, наприклад, може бути поява двофазності потоку, або розрив потоку у витратомірі. Тому виникає потреба у контролі та створенні умов руху потоку нафтопродуктів у трубопроводі в яких цей витратомір буде відповідати необхідній точності вимірювання.
Розглянуті основні метрологічні характеристики сучасних автоматизованих систем наливу на нафтобазах. Наведені вимоги до точності вимірювання витрати маси нафтопродуктів на нафтобазах. Проаналізовано низку параметрів потоку, що за певних умов можуть впливати на точність вимірювання витратоміром Коріоліса у складі автоматизованої системи наливу на нафтобазах.
Проведено експериментальне дослідження автоматизованої системи наливу на основі масового витратоміру Коріоліса за хаотичної змінної та незмінної швидкості вимірюваного потоку нафтопродуктів для виявлення впливу на точність вимірювання витратоміром Коріоліса у складі цієї системи. Подано структурну схему експериментальної установки. Проведено обробку результатів вимірювання. Запропоновано методи контролю параметрів вимірюваного потоку нафтопродуктів у трубопроводі на вході та на виході витратоміру Коріоліса.
Посилання
M. Henry, C. Clark, M. Duta, R. Cheesewright, and M. Tombs, “Response of a Coriolis Mass Flow Meter to Step Changes in Flow Rate,” Flow Measurement and Instrumentation, no. 14, pp. 109-118, 2003.
Міністерство палива та енергетики, Міністерство економіки України, Міністерство транспорту та зв’язку, Державний комітет з питань технічного регулювання та споживчої політики, Інструкція про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродукти на підприємствах і в організаціях України, від 20.05.2008 № 281/171/578/155 .
Н. І. Косач, «Основні принципи застосування коріолісових витратомірів для вимірювання витрати рідини і газу,» Український метрологічний журнал, № 1, с. 47-49, 2013.
М. А. Миронов, П. А. Пятаков, и А. А. Андреев, «Вынужденные изгибные колебания трубы с потоком жидкости» Акустический журнал, т. 56, № 5, с. 684-692, 2010.
А. Яушев, «Изучение закономерностей, связей и динамических процессов, обеспечивающих повышенные эксплуатационные характеристики расходомеров кориолисового типа.» дис. канд. техн. наук, Южно-Уральский гос. ун-т, Челябинск, 2019.
А. П. Медведев, и В. Г. Лебедев, «Об определении расхода жидкости по фазе вынужденных колебаний,» Вестник удмуртского университета, № 4, с. 1-6, 2006.
С. С. Кутателадзе, Основы теории теплообмена, Москва: Атомиздат, 1979, 416 с.
О. М. Васілевський, і Д. М. Компанець, «Контроль параметрів вимірювання тиску системою автоматизованого наливу нафтопродуктів на нафтобазах», на V наук. Міжнар. конф. Вимірювання, контроль та діагностика в технічних системах (ВКДТС-2019), Вінниця, 2019, c. 121.
O. Vasilevskyi, et al., “A new approach to assessing the dynamic uncertainty of measuring devices,” Proc., Photonics Applications in Astronomy, Communications, Industry, and High-Energy Physics Experiments, vol. 10808, 108082E, 2018.
О. М. Васілевський, «Оцінка невизначеності вихідних сигналів засобів вимірювальної техніки в динамічних режимах роботи,» Системи обробки інформації, № 4 (85), с. 81-84, 2010.
O. M. Vasilevskyi, et al., “Vibration diagnostic system for evaluation of state interconnected electrical motors mechanical parameters,” Proc. SPIE 10445, Photonics Applications in Astronomy, Communications, Industry, and High Energy Physics Experiments 2017, 104456C August. 2017.
П. М. Сопрунюк, А. Н. Василевский, и Ю. А. Чабанюк, «Неопределенность результатов измерений при контроле асинхронности вращения электромеханических преобразователей,» Системи обробки інформації, № 7 (56), c. 72-75. 2006.
В. О. Поджаренко, В. М. Дідич , і О. М. Васілевський, «Оцінка вірогідності автоматизованого контролю складових елементів гумусу в ґрунті,» Вісник національного університету «Львівська політехніка», № 639, c. 51-54, 2009.
Держспоживстандарт України, «Вимірювання витрати рідини в закритих трубопроводах. Настанова щодо вибирання, монтажу та застосування коріолісових витратомірів,» ДСТУ ISO 10790:2009, 2011.
Б. П. Устименко, Процессы турбулентного переноса во вращающихся течениях. Алма-Ата: Наука КазССР, 1977, 228 с.
##submission.downloads##
-
PDF
Завантажень: 151
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, згодні з такими умовами:
- Автори зберігають авторське право і надають журналу право першої публікації.
- Автори можуть укладати окремі, додаткові договірні угоди з неексклюзивного поширення опублікованої журналом версії статті (наприклад, розмістити її в інститутському репозиторії або опублікувати її в книзі), з визнанням її первісної публікації в цьому журналі.
- Авторам дозволяється і рекомендується розміщувати їхню роботу в Інтернеті (наприклад, в інституційних сховищах або на їхньому сайті) до і під час процесу подачі, оскільки це сприяє продуктивним обмінам, а також швидшому і ширшому цитуванню опублікованих робіт (див. вплив відкритого доступу).