ВПЛИВ ВІДНОВЛЮВАНИХ ДЖЕРЕЛ ЕНЕРГІЇ НА ЕНЕРГОЕФЕКТИВНІСТЬ РОЗПОДІЛЬНИХ ЕЛЕКТРИЧНИХ МЕРЕЖ
DOI:
https://doi.org/10.31649/1997-9266-2023-166-1-41-48Ключові слова:
електричні мережі, відновлювані джерела енергії, втрати електроенергії, фотоелектричні станції, енергоефективність, реактивна потужністьАнотація
Сумарна встановлена потужність відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) у 2021 році досягнула майже 10 відсотків від встановленої потужності ОЕС України. Це стало можливим завдяки державному стимулюванню у вигляді «зеленого тарифу». Однак, відсутність обґрунтованого підходу до визначення точки приєднання ВДЕ до електричної мережі (ЕМ) та її потужності призвело до зменшення ефективності функціонування ЕМ.
Через неспівмірні потужності ВДЕ та споживачів, які приєднанні до одного фідера, збільшуються втрати активної потужності, погіршуються показники якості електричної енергії (відхилення напруги), перевантажуються елементи електричної мережі (лінії електропередачі, силові трансформатори). Це все посилюється тим, що ЕМ проєктувались та будувались за принципами централізованого електропостачання, для яких поява зустрічних потоків електроенергії є ненормальним режимом.
Фотоелектричні станції, які становлять майже 80 % ВДЕ в Україні, мають технічну можливість реалізувати вплив на перетікання реактивної енергії в мережі. Цю можливість підтверджено аналізом результатів натурних експериментів на діючих об’єктах та математичним моделюванням засобами Simulink Matlab.
Оптимізація перетоків реактивної потужності є найефективнішим засобом зменшення втрат активної потужності і енергії та покращення показників якості електричної енергії. Тому в роботі запропоновано метод визначення кількості генерованої реактивної потужності фотоелектричною станцією в залежності від точки її приєднання і конфігурації мережі.
Посилання
Національна енергетична компанія «Укренерго», Методичні вказівки з аналізу технологічних витрат електричної енергії та вибору заходів щодо їх зниження: СОУ-Н ЕЕ 40.1-00100227-96:2014. Київ: Держ. підпр. «Укренерго», 2014, 84 с.
П. Д. Лежнюк, і В. В. Кулик, Оптимальне керування потоками потужності і напругою в неоднорідних електричних мережах, моногр. Вінниця, Україна: УНІВЕРСУМ-Вінниця, 2004, 188 с.
НКРЕКП, «Про затвердження нормативно-правових актів, що регулюють діяльність гарантованого покупця та купівлі електричної енергії за "зеленим" тарифом», Постанова НКРЕКП № 641, 26 квітня 2019 р. [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0641874-19#Text .
P. Lezhniuk, O. Rubanenko, V. Komar, and O. Sikorska, “The Sensitivity of the Model of the Process Making the Optimal Decision for Electric Power Systems in Relative Units,” in IEEE KhPI Week on Advanced Technology (KhPIWeek), Kharkiv, 2020, рр. 247-252.
Ю. С. Железко, А. В. Артемьев, и О. В. Савченко, Расчет и анализ потерь электроэнергии в электрических сетях. Москва, РФ: ЭНАС, 2008.
П. Д. Лежнюк, В. В. Кулик, і О. Б. Бурикін, Взаємовплив електричних мереж і систем в процесі оптимального керування їх режимами, моногр. Вінниця, Україна: УНІВЕРСУМ-Вінниця, 2008.
##submission.downloads##
-
PDF
Завантажень: 137
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, згодні з такими умовами:
- Автори зберігають авторське право і надають журналу право першої публікації.
- Автори можуть укладати окремі, додаткові договірні угоди з неексклюзивного поширення опублікованої журналом версії статті (наприклад, розмістити її в інститутському репозиторії або опублікувати її в книзі), з визнанням її первісної публікації в цьому журналі.
- Авторам дозволяється і рекомендується розміщувати їхню роботу в Інтернеті (наприклад, в інституційних сховищах або на їхньому сайті) до і під час процесу подачі, оскільки це сприяє продуктивним обмінам, а також швидшому і ширшому цитуванню опублікованих робіт (див. вплив відкритого доступу).