АНАЛІЗ СУЧАСНИХ ТЕНДЕНЦІЙ ДЕКАРБОНІЗАЦІЇ ТА ЕКОМОДЕРНІЗАЦІЇ ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ І СВІТУ

Автор(и)

  • К. Ю. Гура Вінницький національний технічний університет
  • В. Г. Петрук Вінницький національний технічний університет

DOI:

https://doi.org/10.31649/1997-9266-2021-158-5-19-26

Ключові слова:

декарбонізація, екомодернізація, поновлювальна енергетика, економіка, зміна клімату

Анотація

Декарбонізація — це не питання моди, а гостра проблема виживання людства. Глобальна зміна клімату — це найепохальніший виклик, з яким стикнулось людство, на довгострокову перспективу і який вимагає негайних дій. Зміна клімату — це одне з основних питань екологічної безпеки. Точніше визначення декарбонізації — це комплекс заходів, методів і технологій, націлених на обмеження темпів глобального потепління. Вони базуються на: 1 — обмеженні видобування та використання вуглецевмісної сировини і 2 — зменшенні викидів парникових газів (насамперед СО2 і випарів Н2О) в атмосферу. Україна відповідно до Паризької угоди (2015 р.) взяла на себе зобов’язання до 2030 року скоротити рівень парникових газів на 40 % (а за оновленими даними і 55 %) у порівнянні з доіндустріальним рівнем (тобто 1990 роком). Однак великий шлях до цілковитої декарбонізації країни тільки починається. Декарбонізація енергетики і економіки в цілому — шлях до спасіння людства і екосистем. Це завдання людство поставило виконати до 2050 року. У протилежному випадку — кліматичної катастрофи уникнути не вдасться. При цьому останні десятиліття стали найтеплішими в історії людства. Площа арктичного льоду скорочується. Підвищення температури атмосфери приблизно на 2 ºС відповідає підвищенню рівня моря на 6метрів і більше. Катастрофічні пожежі, повені, засухи, урагани, цунамі стали нормою. Біологічне різноманіття скорочується (до 1950—60 рр. один вид тварин або рослин зникав на Землі в рік, а сьогодні — один або декілька видів — в день, тобто, щонайменше, ця швидкість зникнення зросла у 365 разів). Океани нагріваються та задихаються від відходів нафти і пластика. І цей екологічно загрозливий перелік, на жаль, можна продовжувати. Таким чином, людству нічого не залишається, як обрати безвуглецевий шлях розвитку, тобто декарбонізацію та екомодернізацюї економіки, альтернативи немає.

Метою статті є аналіз сучасних тенденцій, трендів і процесів декарбонізації та екомодернізації енергетики та промисловості України і світу в умовах глобальних змін клімату.

Біографії авторів

К. Ю. Гура, Вінницький національний технічний університет

аспірант кафедри екології та екологічної безпеки

В. Г. Петрук, Вінницький національний технічний університет

д-р. техн. наук, професор, директор Інституту екологічної безпеки та моніторингу довкілля

Посилання

М. П. Кулик, «Аналіз екологічної небезпеки об’єктів теплової енергетики та методів зменшення шкідливих впливів,» Вісник інж. акад. України, вип. 2, с. 253-258, 2014.

Intergovernmental Panel on Climate Change. ISBN 978-0-511-5 4601-3.

Євроінтеграційний портал, Ресурсно-аналітичний центр «Суспільство і довкілля», Європейський зелений курс: можливості та загрози для України, Аналітичний документ, 2020. [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://eu-ua.kmu.gov.ua/analityka/analitychnyy-dokument-yevropeyskyy-zelenyy-kurs-mozhlyvosti-ta-zagrozy-dlya-ukrayiny .

МЗДПРУ, Проєкт аналітичного огляду ІІ Національного визначеного внеску до Паризької угоди, квітень 2021, с. 4-7. [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://mepr.gov.ua.

А. М. Глущенко, «Декарбонізація металургії: роль економічної політики держави,» The Problems of Economy, № 1, с. 340-347, 2020.

М. Білявський, «Україна і глобальна політика декарбонізації,» Центр Разумкова.[Електронний ресурс]. Режим доступу: https://razumkov.org.ua/uploads/article/2021_Ukraine%20and%20the%20Global%20Policy%20of%20Decarbonisation.pdf .

Резолюція Генасамблеї ООН № 45/212. [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://undocs.org/ru/A/RES/45/212 .

«Цілі ЄС щодо захисту клімату,» Interfax – Україна, 2020. [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://ua/interfax.com.ua/news/general/688450.html .

«Зелена металургія: чому в Україні не працює жоден фінансовий стимул для декарбонізації промисловості,» Економічна правда, квітень 2021. (За підтримки «Інтерпайп сталь»).

Рувен Штуббе, і Георг Цахманн, «Назустріч програмі зеленої модернізації України», Вокс Україна, 2021, [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://voxukraine.org/nazustrich-programi-zelenoyi-modernizatsiyi-ukrayiny/ .

##submission.downloads##

Переглядів анотації: 356

Опубліковано

2021-10-29

Як цитувати

[1]
К. Ю. Гура і В. Г. Петрук, «АНАЛІЗ СУЧАСНИХ ТЕНДЕНЦІЙ ДЕКАРБОНІЗАЦІЇ ТА ЕКОМОДЕРНІЗАЦІЇ ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ І СВІТУ», Вісник ВПІ, вип. 5, с. 19–26, Жовт. 2021.

Номер

Розділ

Екологія та екологічна безпека

Метрики

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

Статті цього автора (авторів), які найбільше читають

1 2 3 > >>