АВТОРЕГРЕСІЙНІ МОДЕЛІ ПРОЦЕСУ ПОВОЄННОГО ВІДНОВЛЕННЯ ТА ПІСЛЯВОЄННОГО РОЗВИТКУ ВДЕ УКРАЇНИ

Автор(и)

  • Б. І. Мокін Вінницький національний технічний університет
  • О. Б. Мокін Вінницький національний технічний університет
  • Д. О. Шалагай ТОВ «Промавтоматика Вінниця»
  • О. В. Мазурук Вінницький національний технічний університет

DOI:

https://doi.org/10.31649/1997-9266-2025-178-1-58-65

Ключові слова:

електроенергетика України, відновлювальні джерела енергетики, відновлення та розвиток, стохастичний процес, повоєнний та післявоєнний період, авторегресійні моделі

Анотація

В роботі [1] опубліковано «Проєкт Плану відновлення України. Енергетика», розроблений у 2022 році Національною радою з відновлення України. В нашій роботі [2] з метою наближення до реалій воєнного сьогодення «Проєкту Плану…» здійснено синтез математичних моделей процесу відновлення та розвитку електроенергетики України в цілому з урахуванням стохастичного характеру цього процесу. А в роботі [3] з метою наближення до реалій воєнного сьогодення «Проєкту Плану…» в частині, присвяченій електроенергетиці, авторами здійснено синтез математичних моделей процесу відновлення та розвитку джерел відновлювальної електроенергетики (ВДЕ) України. Цю задачу розв’язано з використанням даних, таблиць та графіків, що характеризують ВДЕ, взятих з роботи [1]. Але як ВДЕ розглядалися не лише сонячні (СЕС), вітрові (ВЕС) та біогазові (БіоЕС) електростанції, як це зазначено в роботі [1], але і гідравлічні (ГЕС) та гідроакумулювальні (ГАЕС) електростанції, які в роботі [1] до складу ВДЕ не включені. В роботі [3] ми вважали, що війна України з агресивним сусідом триватиме і у 2024 році і у 2025 році, що вноситиме стохастичну складову у плани відновлення і того, що було до війни, і того, що у ці воєнні роки уже відновлено. Вважали також, що і в подальшому процес відновлення і розвитку ВДЕ довгий час міститиме стохастичну складову, для математичного моделювання якої доцільно використовувати авторегресійні моделі 2-го порядку у формі АРПКС(2,0,1), починаючи з нульової відмітки часу у 2023 році. Але ідея використовувати авторегресійні моделі була лише зазначена в нашій роботі [3] і записана лише в загальній постановці. Через рік після написання роботи [3], що пройшов у вирі війни України з російськими окупантами, українська електроенергетична структура в цілому та особливо ВДЕ зазнали додаткових руйнувань [4], тож виникла необхідність в синтезі авторегресійних моделей в завершеній формі, готовій для використання інженерами-електриками в проєктній роботі. Такий задум і реалізовано у цій публікації у вигляді Python-програми, вихідні передумови створення якої авторами уже озвучено у нашій доповіді на Міжнародній науковій конференції, що проходила в Києві в листопаді 2024 року, розширені тези якої опубліковані в роботі [5].

Біографії авторів

Б. І. Мокін, Вінницький національний технічний університет

академік НАПН України, д-р техн. наук, професор, професор кафедри системного аналізу та інформаційних технологій

О. Б. Мокін, Вінницький національний технічний університет

д-р техн. наук, професор, професор кафедри системного аналізу та інформаційних технологій

Д. О. Шалагай, ТОВ «Промавтоматика Вінниця»

 інженер-проектувальник

О. В. Мазурук, Вінницький національний технічний університет

аспірант кафедри системного аналізу та інформаційних технологій

Посилання

Національна рада з відновлення України, «Проєкт Плану відновлення України», розділ «Енергетична безпека», 2022, 164 с. [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://www.kmu.gov.ua/storage/app/sites/1/recoveryrada/ua/restoration-and-development-of-infrastructure.pdf .

Б. І. Мокін, і Д. О. Шалагай, «Синтез математичних моделей процесу відновлення та розвитку електроенергетики України, наближених до реалій воєнного сьогодення,» Вісник Вінницького політехнічного інституту, № 6, с. 6-13, 2023. https://doi.org/10.31649/1997-9266-2023-171-6-6-13 .

Б. І. Мокін, Д. О. Шалагай, і О. В. Мазурук, «Синтез наближених до воєнного сьогодення математичних моделей процесу відновлення та розвитку джерел відновлювальної енергетики України,» Вісник Вінницького політехнічного інституту, № 1, с. 17-24, 2024. https://doi.org/10.31649/1997-9266-2024-172-1-17-24 .

Результати споживання електроенергії за 2022 рік. [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://www.facebook.com/olhabuslavets/posts/pfbid0jCwzcCNaLCCSHx93MMeRv9KLs7Tn8Fny7wJWwffZSzgoYJq7pCbVgNKz9ttZGwWPl .

Б. І. Мокін, О. Б. Мокін, і Д. О. Шалагай, «Авторегресійні моделі процесу відновлення та розвитку зруйнованих війною відновлювальних джерел енергетики України,» в матеріалах ХХІІІ Міжнародної науково-практичної конференції: «Математичне моделювання та інформаційно-комунікаційні технології для зміцнення та відновлення», Київ, Україна, 12-13 листопада 2024 р., с. 42-46.

Б. І. Мокін, В. Б. Мокін, і О. Б. Мокін, Функціональний аналіз, адаптований до прикладних задач в галузі інформаційних технологій. Вінниця, Україна: ВНТУ, 2020, 192 с.

Б. І. Мокін, В. Б. Мокін, і О. Б. Мокін, Навчальний посібник по опануванню студентами способів розв’язання задач з функціонального аналізу мовою Python, частина 2. Вінниця, Україна: ВНТУ, 2023, 144 с.

##submission.downloads##

Переглядів анотації: 18

Опубліковано

2025-02-27

Як цитувати

[1]
Б. І. Мокін, О. Б. Мокін, Д. О. . Шалагай, і О. В. Мазурук, «АВТОРЕГРЕСІЙНІ МОДЕЛІ ПРОЦЕСУ ПОВОЄННОГО ВІДНОВЛЕННЯ ТА ПІСЛЯВОЄННОГО РОЗВИТКУ ВДЕ УКРАЇНИ», Вісник ВПІ, вип. 1, с. 58–65, Лют. 2025.

Номер

Розділ

Енергетика, електротехніка та електромеханіка

Метрики

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

Статті цього автора (авторів), які найбільше читають

<< < 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 > >>