АВТОРЕГРЕСІЙНІ МОДЕЛІ ПРОЦЕСУ ПОВОЄННОГО ВІДНОВЛЕННЯ ТА ПІСЛЯВОЄННОГО РОЗВИТКУ ВДЕ УКРАЇНИ
DOI:
https://doi.org/10.31649/1997-9266-2025-178-1-58-65Ключові слова:
електроенергетика України, відновлювальні джерела енергетики, відновлення та розвиток, стохастичний процес, повоєнний та післявоєнний період, авторегресійні моделіАнотація
В роботі [1] опубліковано «Проєкт Плану відновлення України. Енергетика», розроблений у 2022 році Національною радою з відновлення України. В нашій роботі [2] з метою наближення до реалій воєнного сьогодення «Проєкту Плану…» здійснено синтез математичних моделей процесу відновлення та розвитку електроенергетики України в цілому з урахуванням стохастичного характеру цього процесу. А в роботі [3] з метою наближення до реалій воєнного сьогодення «Проєкту Плану…» в частині, присвяченій електроенергетиці, авторами здійснено синтез математичних моделей процесу відновлення та розвитку джерел відновлювальної електроенергетики (ВДЕ) України. Цю задачу розв’язано з використанням даних, таблиць та графіків, що характеризують ВДЕ, взятих з роботи [1]. Але як ВДЕ розглядалися не лише сонячні (СЕС), вітрові (ВЕС) та біогазові (БіоЕС) електростанції, як це зазначено в роботі [1], але і гідравлічні (ГЕС) та гідроакумулювальні (ГАЕС) електростанції, які в роботі [1] до складу ВДЕ не включені. В роботі [3] ми вважали, що війна України з агресивним сусідом триватиме і у 2024 році і у 2025 році, що вноситиме стохастичну складову у плани відновлення і того, що було до війни, і того, що у ці воєнні роки уже відновлено. Вважали також, що і в подальшому процес відновлення і розвитку ВДЕ довгий час міститиме стохастичну складову, для математичного моделювання якої доцільно використовувати авторегресійні моделі 2-го порядку у формі АРПКС(2,0,1), починаючи з нульової відмітки часу у 2023 році. Але ідея використовувати авторегресійні моделі була лише зазначена в нашій роботі [3] і записана лише в загальній постановці. Через рік після написання роботи [3], що пройшов у вирі війни України з російськими окупантами, українська електроенергетична структура в цілому та особливо ВДЕ зазнали додаткових руйнувань [4], тож виникла необхідність в синтезі авторегресійних моделей в завершеній формі, готовій для використання інженерами-електриками в проєктній роботі. Такий задум і реалізовано у цій публікації у вигляді Python-програми, вихідні передумови створення якої авторами уже озвучено у нашій доповіді на Міжнародній науковій конференції, що проходила в Києві в листопаді 2024 року, розширені тези якої опубліковані в роботі [5].
Посилання
Національна рада з відновлення України, «Проєкт Плану відновлення України», розділ «Енергетична безпека», 2022, 164 с. [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://www.kmu.gov.ua/storage/app/sites/1/recoveryrada/ua/restoration-and-development-of-infrastructure.pdf .
Б. І. Мокін, і Д. О. Шалагай, «Синтез математичних моделей процесу відновлення та розвитку електроенергетики України, наближених до реалій воєнного сьогодення,» Вісник Вінницького політехнічного інституту, № 6, с. 6-13, 2023. https://doi.org/10.31649/1997-9266-2023-171-6-6-13 .
Б. І. Мокін, Д. О. Шалагай, і О. В. Мазурук, «Синтез наближених до воєнного сьогодення математичних моделей процесу відновлення та розвитку джерел відновлювальної енергетики України,» Вісник Вінницького політехнічного інституту, № 1, с. 17-24, 2024. https://doi.org/10.31649/1997-9266-2024-172-1-17-24 .
Результати споживання електроенергії за 2022 рік. [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://www.facebook.com/olhabuslavets/posts/pfbid0jCwzcCNaLCCSHx93MMeRv9KLs7Tn8Fny7wJWwffZSzgoYJq7pCbVgNKz9ttZGwWPl .
Б. І. Мокін, О. Б. Мокін, і Д. О. Шалагай, «Авторегресійні моделі процесу відновлення та розвитку зруйнованих війною відновлювальних джерел енергетики України,» в матеріалах ХХІІІ Міжнародної науково-практичної конференції: «Математичне моделювання та інформаційно-комунікаційні технології для зміцнення та відновлення», Київ, Україна, 12-13 листопада 2024 р., с. 42-46.
Б. І. Мокін, В. Б. Мокін, і О. Б. Мокін, Функціональний аналіз, адаптований до прикладних задач в галузі інформаційних технологій. Вінниця, Україна: ВНТУ, 2020, 192 с.
Б. І. Мокін, В. Б. Мокін, і О. Б. Мокін, Навчальний посібник по опануванню студентами способів розв’язання задач з функціонального аналізу мовою Python, частина 2. Вінниця, Україна: ВНТУ, 2023, 144 с.
##submission.downloads##
-
pdf
Завантажень: 5
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, згодні з такими умовами:
- Автори зберігають авторське право і надають журналу право першої публікації.
- Автори можуть укладати окремі, додаткові договірні угоди з неексклюзивного поширення опублікованої журналом версії статті (наприклад, розмістити її в інститутському репозиторії або опублікувати її в книзі), з визнанням її первісної публікації в цьому журналі.
- Авторам дозволяється і рекомендується розміщувати їхню роботу в Інтернеті (наприклад, в інституційних сховищах або на їхньому сайті) до і під час процесу подачі, оскільки це сприяє продуктивним обмінам, а також швидшому і ширшому цитуванню опублікованих робіт (див. вплив відкритого доступу).