СВІТОВИЙ ДОСВІД ПРАВОВОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ФОРМУВАННЯ МОДЕЛІ САМОЗБЕРЕЖЕННЯ ЗДОРОВ’Я ЗАЙНЯТОГО НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ
DOI:
https://doi.org/10.31649/1997-9266-2018-141-6-44-52Ключові слова:
здоровий спосіб життя, самозбереження здоров’я, законодавча база, модельАнотація
Актуальність статті пов’язана з тим, що сьогодні в Україні, на відміну від багатьох розвинених країн світу, правовим аспектам проблеми формування основ самозбереження здоров’я зайнятого населення, зокрема здоровому способу життя в цілому не приділяється достатньо уваги. Це погіршує не тільки медико-демографічний стан країни, але і несе загрозу для національної, зокрема економічної безпеки.
Метою статті є дослідження міжнародного та вітчизняного досвіду реалізації принципів здорового способу життя як важливого елементу механізму самозбереження здоров’я зайнятого населення та побудова моделі формування його правової складової.
Обґрунтовано необхідність переходу України в соціально-економічній та медико-демографічній політиці до концепції «зменшення шкоди», яка являє собою реалізацію не тільки суто медичних заходів з метою покращення здоров’я людей, а має бути направлена на поведінковий аспект. Запропоновано реалізувати в Україні пріоритети та принципи, які лежать в основі формування державної політики здорового способу життя розвинених країн світу, зокрема, «справедливості», «диверсифікації», «доступності» тощо. Проаналізовано світовий та вітчизняний досвід в сфері реалізації законодавчої бази в напрямку формування здорового способу життя населення та запропоновано рекомендації щодо його використання в Україні. Запропоновано модель формування правової складової організаційно-економічного механізму самозбереження здоров’я населення України, зокрема його трудоактивної частини. Важливим інноваційним елементом зазначеної моделі є використання перспективного міжнародного досвіду та створення «Національного центру здоров’я для зайнятого населення України».
Посилання
Інформаційне агентство УНІАН та холдинг «Главред-Медіа» розпочинають спільний загальнонаціональний медико-просвітницький проект «Збережи здоров’я нації.» [Електронний ресурс]. Режим доступу:
https://www.unian.ua/health/country/290653-unian-i-glavred-media-pochinayut-mediko-prosvitnitskiy-proekt.html. Дата звернення: Жовтень, 11, 2018.
Сайт Радіо Свободи. [Електронний ресурс]. Режим доступу: http:// www.radiosvoboda.org/a/932513.html. Дата звернення: Жовтень, 11,2018.
М. М. Амосов, Роздуми про здоров’я. Київ, Україна: Здоров’я, 1990.
В. М. Геєць, «Наслідки демографічних викликів для економічного зростання в Україні,» Демографія та соціальна економіка, № 1, с. 3-23, 2011.
С. І. Пирожков, «Від редакції,» Демографія та соціальна економіка, № 1, с. 3-8, 2008.
В. В. Онікієнко, Ринок праці та соціальний захист населення України: ретроаналіз, проблеми, шляхи вирішення. Київ, Україна: Ін-т демографії та соціальних досліджень імені М. В. Птухи НАН України, 2013.
В. С. Стешенко, «Зміст понять «демографічний розвиток» і «людський розвиток»: тотожності та відмінності,» Демографія та соціальна економіка, № 1, с. 5-16, 2013.
І. О. Курило, «Здоров’я і тривалість життя літнього населення в Україні: тенденції та деякі їх фактори,» Демографія та соціальна економіка, № 2, с. 102-115, 2013.
Н. М. Левчук, «Соціальна диференціація стану здоров’я і смертності в Україні,» Демографія та соціальна політика, № 1, с. 12-27, 2007.
Н. О. Рингач, «Ризики для громадського здоров’я та системи охорони здоров’я в Україні, спричинені соціально-економічною і політичною кризою,» Науково-інформаційний вісник Академії національної безпеки, № 3-4, с. 64-76, 2014.
І. М. Маруненко, Медико-соціальні основи здоров’я: навчальний посібник. Київ, Україна: Київський університет ім. Бориса Грінченка, 2013.
Національна доповідь 2017. Цілі сталого розвитку. Україна. [Електронний ресурс]. Режим доступу:
http://un.org.ua/images/SDGs_NationalReportUA_Web_1.pdf. Дата звернення: Жовтень, 20, 2018.
Заключительный отчет «Рекомендации по совершенствованию политики формирования здорового образа жизни для предупреждения неинфекционных заболеваний». [Электронный ресурс]. Режим доступа:
http:// http://media.rspp.ru/document/1/9/0/901953350696c4-5c324466abad76bbe4.pdf. Дата обращения: октябрь 25, 2018.
Система здравоохранения в Канаде. [Электронный ресурс]. Режим доступа:
http://www.newcanadian.ru/information/sistema-zdravookhra-neniya-kanady.html. Дата обращения: октябрь 25, 2018.
Д. Изуткин, «Проблема взаимосвязи образа жизни и здоровья в зарубежных социологических исследованиях,» Социология медицины, № 1, с. 46-50, 2014.
Обзор системы здравоохранения. Системы здравоохранения: время перемен. Швейцария, Женева: ВОЗ. Европейская обсерватория по системам и политике здравоохранения, 2012.
Закон України «Основи законодавства про охорону здоров’я України». [Електронний ресурс]. Режим доступу:
http://zakon2.rada.gov.ua/ laws/show/2801-12. Дата звернення: листопад 01, 2018.
Розпорядження Кабінету Міністрів України «Про схвалення концепції Загальнодержавної програми «Здоров’я-2020: український вимір». [Електронний ресурс]. Режим доступу:
http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show /1164-2011-%D1%80. Дата звернення: листопад 01, 2018.
##submission.downloads##
-
PDF
Завантажень: 590
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, згодні з такими умовами:
- Автори зберігають авторське право і надають журналу право першої публікації.
- Автори можуть укладати окремі, додаткові договірні угоди з неексклюзивного поширення опублікованої журналом версії статті (наприклад, розмістити її в інститутському репозиторії або опублікувати її в книзі), з визнанням її первісної публікації в цьому журналі.
- Авторам дозволяється і рекомендується розміщувати їхню роботу в Інтернеті (наприклад, в інституційних сховищах або на їхньому сайті) до і під час процесу подачі, оскільки це сприяє продуктивним обмінам, а також швидшому і ширшому цитуванню опублікованих робіт (див. вплив відкритого доступу).